Чому виникають нові професії?

У зв’язку зі стрімким економічним, технологічним, науковим розвитком та міжнародними торговими відносинами з’являються абсолютно нові професії. Ринок праці вимагає збільшення та розширення  напрямків та професійних можливостей.

ІТ-сфера

Зокрема набирають популярності  спеціальності  в ІТ-сфері. Можна відзначити спеціалістів зі створення віртуальної реальності, інженерів із RFID-міток, ігрових бета-тестерів, продакт-менеджерів із розвитку RTB (особливо DSP), IT-спеціалістів у області human-interface, програмістів у області квантового комп’ютінгу, спеціалістів із взаємодії з роботами, Haskell програмістів і нанотехнологів.

Медицина

Раптова поява нових захворювань та їх омолодження, питання народжуваності, смертності, старіння та довголіття спонукають до виникнення та популяризації професій у сфері медицини, зокрема фармацевтики, ядерної медицини, нанодієтології,нейробіології, вальвеології, геронтології, спеціаліст із генної інженерії.

Психологія. Психіатрія.

Зростає попит на спеціалістів у сфері психології, внаслідок виникнення проблем у спілкуванні між людьми через розвиток Інтернет-комунікацій, ритму життя, що постійно прискорюється, синдрому утомленої людини, конфліктності через зростаючий рівень емоційного дисбалансу, а також прикладів закордонних країн.

У зв’язку з необхідністю створення сприятливої робочої атмосфери в колективі все частіше будуть з’являтися професії в області мотивації і адаптації персоналу такі, як спеціаліст із розвитку бренду роботодавця, спеціаліст із психології праці, спеціаліст по гейміфікації, лайф-коуч, працівник соціальної адаптації, експерт із ергономіки та медіатор.
SMM і цифровий маркетинг

Каталізатором розвитку маркетингу і реклами стане SMM і цифровий маркетинг. Потреба в просуванні бренду, виведення нових продуктів на ринок, збільшення продажів, покращення іміджу, а також вихід бізнесу в «онлайн» і необхідність більш ретельного дослідження конкурентів призводить до з’яви нових професій у цьому напрямку.

Будівництво

Новий етап у розвитку ринку праці очікує на будівельну й архітектурну сфери. У першу чергу це пов’язано з новим трендом — містобудівництво.

Удосконалення вже існуючих професій
Розвиток науки буде пов’язаний з квантовою фізикою, математичним моделюванням і кібернетикою, також буде зростати попит на спеціалістів у лінгвістиці (особливо на спеціалістів зі східної групи мов).
Необхідність управління постійно зростаючими транспортними потоками призведе до популярності професій у логістичній сфері.

Галузями, від яких слід очікувати швидкого розвитку, є також сфера біотехнологій, екологічна, космічна сфера, вивчення клімату, сфера освіти і виробнича сфера.

Професії, що вже набули широкої популярності в Україні:

 • Копірайтер, рерайтер- людина, що розробляє креатив у рекламі.
 • Бренд-менеджер. Фахівець, що керує продажем якоїсь групи товарів певної торгової марки. Займається не стільки самими продажами, скільки розкручуванням фірмової марки.
 • Дистриб’ютор– особа (фірма), що здійснює прямі продажі, зазвичай фірма реалізує товар через цілу мережу працівників (дистриб’юторів).
 • Логістик – менеджер по митниці та транспорту, що керує поставками, займається організацією вантажопотоку, працює з вантажоперевізниками та вантажовідправниками, здійснює контроль прийому-здачі вантажів.
 • Мерчендайзер – фахівець з просування продукції в роздрібній торгівлі. Контроль розташування товару на полицях, підтримка іміджу товару, контроль реклами і цін на товар – все це основні завдання мерчандайзера.
 • Іміджмейкер – спеціаліст у галузі створення іміджу.
 • Маркетолог ретельно вивчає товар або послуги своєї фірми і її особливостей, споживачів, досліджує ринки збуту і їх специфіку, аналізує конкурентів і їх діяльність, прогнозує попит і його динаміку, формує товарний асортимент, бере участь у ціноутворенні.
 • Веб-дизайнер створює зовнішній вигляд майбутнього сайту. Визначає, де і які елементи будуть перебувати, як вони будуть оформлені, яким чином на екрані комп’ютера буде відображатися взаємодія користувача з елементами сайту.

Абсолютно новими й рідкісними для ринку праці зараз є такі позиції, як:

 • нанодієтолог
 • E-Detailer (координатор фармацевтичного ринку)
 • інженер із RFID-міток (інженер із радіочастотної ідентифікації)
 • спеціаліст із видобутку сланцевого газу
 • продакт-менеджер із розвитку RTB (особливо DSP) (RTB – аукціон у реальному часі)
 • гідропонік (спеціаліст із вирощування рослин без ґрунту)
 • IT-спеціаліст у галузі human-interface
 • вальвеолог (спеціаліст, що займається питаннями збереження здоров’я людини)

Підводячи підсумки, можна стверджувати, що професії в усьому світі та зокрема в Україні проходять еволюційні зміни. Технологічний прогрес, наукові відкриття та прагнення людства до постійного розвитку активно сприяють виникненню професій різних напрямків. Ринок праці урізноманітнюється абсолютно новими цікавими професіями.

Напишіть відгук

Увійти за допомогою: 

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *