Молодь Прилук: Сьогодення та перспективи

В умовах великих змін та реформ в державі виникає питання: наскільки сучасна молодь підготовлена до участі у державотворчих процесах, що відбуваються в Україні? Що необхідно зробити у сфері молодіжної державної політики, аби забезпечити належні умови для реалізації потенціалу підростаючого покоління, гармонізації відносин між суспільством і молоддю? Такі актуальні запитання нещодавно ми ставили старшокласникам та студентам міста Прилуки.

За ініціативи ГО «Українська Громадська Рада» в грудні – січні було опитано 1097 осіб, з них 48%  хлопців і 52% дівчат. Метою опитування було виявити реальний стан молодіжної політики в місті та її подальші перспективи. Ми запитували молодь про життєві цінності, плани на майбутнє, ставлення до рідного міста та готовність брати участь у розбудові міста Прилуки. Деякі відповіді нас приємно вразили, деякі – відверто шокували.

Щодо життєвих цінностей, в молоді позитивна позиція: більшість опитаних вважають головним пріоритетом сімейне щастя та здоров’я, що є свідченням гарного виховання та правильної розстановки пріоритетів з міркувань простої життєвої логіки – людина почувається щасливою в гарній люблячій сім’ї та маючи міцне здоров’я. Менше амбіцій підростаючого покоління виявилось в питанні кар’єри. Чи то відсутність робочих місць та гідної зарплатні, чи то незнання сучасного ринку праці вплинула на відповіді, але, як кажуть, «маємо те, що маємо».

Також приємно те, що молоде покоління розраховує на власні сили: половина опитаних прилучан хоче відкрити власну справу після 25 років. Гарна тенденція для розвитку малого бізнесу. Шкода тільки, що завзяття бізнесмена-початківця закінчується там, де починається бюрократія, податки, звіти і т.д. Через це – низька кількість робочих місць і відсутність трудового стажу, зарплата в конвертах і ніякого соціального захисту.

Запитували молодь і про громадянський обов’язок та обізнаність у своїх правах як громадянина України. Більшість респондентів вважають, що знають свої права, але небагато. Загалом, аудиторія досить в’яло сприймає суху інформацію з навчальних програм та формальну роботу закладів освіти щодо висвітлення цієї теми. Набагато легше керувати людьми, які не можуть відстоювати свої права, чи не так? Крім прав, людина має і обов’язки, про які, до речі, часто забуває. В першу чергу ми повинні пам’ятати про свій громадянський обов’язок, адже держава може бути сильною лише своїм народом.  Більшість опитаних розуміє це поняття як «не залишатися осторонь проблем громади».  Також молодь вважає, що необхідно мати власну громадську думку та ходити на вибори, здійснювати громадський контроль та підтримувати ближнього, бо тільки в єдності та взаємоповазі можна збудувати здорове суспільство.

Тепер до  менш приємних новин. Поки люди сперечаються, якою мовою необхідно розмовляти, – українською чи російською, в Прилуках розмовляють суржиком. Ми були шоковані цифрою – 62%! Тут варіантів 2: або ж люди недостатньо володіють рідною мовою, щоб вільно говорити в повсякденному житті, або ж не хочуть бути «білою вороною», адже розмовляти чистою українською або російською в Прилуках чомусь не модно.

Лише десята частина активних підлітків планує залишитися в місті, а 93% опитаних віком від 15 років мріє розвивати свій потенціал подалі від Прилук. Тривожний дзвіночок для міста, яке і не без того «старіє». Причинами молодь називає відсутність робочих місць, недостатню інфраструктуру, незадоволення політичною ситуацією. Разом з тим, 31% опитуваних заявили, що готові взяти участь у розбудові міста.

Молодь також висловила своє бачення змін у місті. Найчастіше опитані вказували, що хотіли б покращити якість доріг та вуличного освітлення, вдосконалити рух міського транспорту, зокрема, щоб автобуси рухались частіше. Серед побажань – змінити місцеву владу, встановити більше сміттєвих баків, додати патрульні машини для охорони громадського порядку, окультурити місто, розширити парк та привести до ладу паркові зони, віддалені від центру міста, покращити стан стадіону, реконструювати старі будівлі, лікарні, підтримувати архітектуру, відновити заводи та фабрики.

Також підростаюче покоління хоче бачити активну молодіжну політику в місті, тому що та політика, яку ніби то реалізує влада, зовсім не відповідає актуальним потребам молоді. Будучи відвертим, більшість заходів молодь відвідує «добровільно-примусово», через вказівки управління освіти або міськради. Давайте хоч раз спробуємо запросити молодь на добровільних засадах і одразу  стане ясно, що нинішній формат молодіжної політики просто нежиттєздатний. Звідси і стає зрозумілим, чому ж насправді молодь покидає місто – замилені пострадянські виховні години, формальні заходи для галочки в звітах, неефективна та непопуляризована психологічна служба,  незначна профорієнтаційна робота (28% опитаних хочуть відвідувати заходи, націлені на вибір професії та пошук роботи).

Місто має чотири ВНЗ, які могли б забезпечити молодими та талановитими кадрами  не тільки Прилуки, а й район. Натомість – у школах місця немає, лікарні теж неохоче беруть нових працівників (давно склалось так, що в закладах медицини посади передаються «у спадок»), робітничі професії випускників професійного ліцею малооплачувані та не престижні. З іншого боку – це проблема не тільки нашого міста. Через постійне реформування в країні значно збільшився пенсійний вік. Люди, які б уже й хотіли «дати дорогу молодим», вимушені працювати, щоб забезпечити собі хоча б мінімальну пенсію.

Що ж робити енергійному юному мешканцю Прилук, щоб розірвати це замкнуте коло? Перш за все, молодь треба почути. Прислухатись до потреб підростаючого покоління і нарешті усвідомити, що молодь – це наше сьогодення, це тут і зараз! Поки чиновники, виділяючи гроші на молодіжну політику, змітають крихти зі столу і кидають голосні фрази на кшталт «Молодь – це наше майбутнє!», діти виростають і перетворюються в громадян, які не до кінця усвідомлюють свій потенціал, права та обов’язки, зневірюються в перспективах життя в Україні, і, як наслідок, масово емігрують закордон. Парадокс – здобувати освіту в Україну щорічно приїздять тисячі іноземців, а наша молодь з вищою освітою вимушена працювати на заводах чи теплицях у Європі!

Для уникнення масового виїзду молоді владі необхідно якнайшвидше почати реалізовувати основні напрями молодіжної політики: кадрове забезпечення, розвиток інфраструктури, належне фінансування роботи та залучення молоді до процесу ухвалення рішень. Ці напрями можна реалізували лише шляхом спілкування з молоддю, дослухаючись до потреб покоління, а не вирішувати на «круглих столах» тематику заходів і нав’язувати їх юним мешканцям міста.

Останнім часом в державі стрімко розвивається тенденція до відкриття молодіжних центрів. За 2017 рік відкрили більше 100 центрів, переважно рахунком місцевої влади, тобто комунальні молодіжні центри. В Чернігівській області 2 таких центри – в Чернігові і в Прилуках. В обласному центрі він комунальний, в Прилуках – заснований за ініціативи громадської організації «Українська Громадська Рада».  До слова, під час опитування більшість респондентів зазначили, що для саморозвитку в місті їм не вистачає саме молодіжного центру, в якому б проводилась творча робота з молоддю. Цілком логічно – набір в усі позашкільні заклади обмежений позначкою 18 років, в ЦТДЮ обмеження до 21 року. Дивна система, чи не так? Досяг повноліття – розвивайся самотужки!

Щодо фінансування: нещодавно в Україні за ініціативи Міністерства молоді та спорту вже з’явилась професія «молодіжний працівник», але в Прилуках поки що буде важко працевлаштуватись людині такої спеціальності, адже Молодіжний центр не має достатнього фінансування і всі керівники напрямів – волонтери, які на громадських  засадах навчають молодь, в той час як в місцевій раді хизуються розробленою кошторисною документацією та презентаційними матеріалами ймовірного комунального молодіжного центру на базі 4 школи. Чому ж наша влада не може хоча б частково підтримати те, що вже існує, що вже дає результати роботи, що вже об’єднало багато творчих особистостей, а не живе на папірцях?

В нинішніх умовах децентралізації, коли влада має більше повноважень для розподілу бюджетних коштів, молодь просто зобов’язана наполягати на достойному фінансуванні молодіжної політики! Для цього в місцевій владі повинні бути молоді незаангажовані депутати, які приходять не для самоствердження чи захисту своїх бізнес-інтересів, а з глибокими переконаннями в тому, що молодь – це тут і зараз, а не «майбутнє»! Якщо свої інтереси і потреби відстоювати, то їх почують і обов’язково приймуть до уваги! Досить використовувати в управлінні містом застарілі бюрократичні підходи! Прийшов час для справжніх державних діячів! В іншому випадку через 20-30 років в Україні не залишиться прогресивної молоді, а Прилуки ризикують перетворитися на село.

Ми сподіваємось, що наше починання у створенні Молодіжного центру знайде ще більшу підтримку серед молодого покоління, адже ми день за днем доводимо, що для створення креативного молодіжного осередку треба, насамперед, величезне бажання, трохи фантазії і «підручні матеріали», та зовсім не така кількість нулів, як в сумах на папірцях кошторисів місцевої влади. За три місяці існування в Молодіжному центрі вдвічі збільшилась кількість напрямів – з 5 до 10! Ці цифри говорять про те, що молоді це необхідно, вони прагнуть нових знань, не нав’язаних, а за власними інтересами та переконаннями! Щиро впевнені в тому, що це не межа, наш максимум ще попереду, адже членів ГО «Українська Громадська Рада»  безліч задумів та гарячі серця, які палко закохані в свою справу і вірять, що великі зміни починаються з малого – впевненості в своїх силах і усвідомлення відповідальності за майбутнє своєї держави!

 

Напишіть відгук

Увійти за допомогою: 

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *