Народні обранці проголосували за законопроект, який визначатиме вектор мовної політики в Україні

Під час пленарного засідання Верховної Ради України у четвер, 4 жовтня, народні обранці проголосували за законопроект № 5670-д, який визначатиме вектор мовної політики в Україні. “За” відповідний проект закону проголосував 261 нардеп. Автором закону виступив народний депутат Микола Княжицький.

Згідно з законопроектом, єдиною робочою мовою в будь-яких державних чи комунальних установах, судах і армії стає українська. Також українська, як єдина мова, визначається у таких сферах, як освіта, наука, медицина, спорт і транспорт.

За порушення закону наступає адміністративна відповідальність. Порушникам загрожують штрафи до 8500 тисяч гривень

Окрім того, закон зобов’язує ЗМІ перейти на українську мову. За порушення закону представники медіа заплатять штраф у 10 200 гривень. При повторному порушенні ця цифра зростає майже до 12 тисяч гривень.

За виконанням закону стежитимуть так звані “мовні інспектори”. Вони зможуть бути присутніми на засіданні будь-яких державних органів, вимагати документи у громадських організацій і політичних партій, а також призначати розміри штрафів. Всього їх буде 27 осіб на всю країну (по одному на кожну адміністративну одиницю), а підзвітними вони будуть “Уповноваженому з питань захисту державної мови”. Останньому можна буде поскаржитися на публічну зневагу державної мови, після чого Уповноважений може запустити мовну перевірку в тому або іншому держоргані.

Окрім того, згідно з законопроектом, створять Національну комісію зі стандартів державної мови, яка надалі затверджуватиме правила української мови. Також на її базі створять Центр української мови для тестування чиновників на знання української мови. Зазначається, що без сертифіката від цього центру не можна буде балотуватися на пост президента або депутата будь-якого рівня.