Робота для студентів: Додатковий заробіток чи можливість здобути досвід у майбутній професії

Студентські роки це не тільки пора навчання, сподівань та мрій. В цей період студенти намагаються «стати на ноги», прагнуть самостійного розвитку та незалежності. Робота «на літо» являється початком становлення молоді. Не менш важливою, а може,навіть, і головною часткою розвитку є і робота на період навчання. Тим паче, що у Міністерстві фінансів ще й запланували у 2018 році зменшити кількість студентів, які отримують стипендії, до 25%, а до 2020 року – до 15%.
Радісного у цьому мало, але вихід є: спробувати підробіток, а в перспективі – розпочати кар’єру вже зі студентської лави. І ось, коли, старшокурсники повертаються до навчання у новому навчальному році, то обов’язково починають шукати вакансіі для додаткового заробітку. Сезонна зайнятість для студентів, як правило, не вимагає високої кваліфікації. Іноді така робота дозволяє поєднати приємне з корисним – відпочити і заробити. Наприклад, власники приморських ресторанчиків і барів запрошують кухарів, офіціантів, барменів, надаючи можливість провести все літо біля моря. Вже багато років поспіль літні заробітки дають можливість студентам працювати закордоном і за сумісництвом подорожувати в різні країни світу.
Підробляти під час навчання корисно не тільки для додаткових фінансів, а й заради майбутньої кар’єри. Справа в тому, що роботодавці неохоче наймають людей без досвіду роботи, і якщо не замислитися про своє резюме завчасно, після захисту диплома можна залишитися без роботи.
Де взяти досвід?
Саме ця вимога часто стає на заваді до працевлаштування – особливо тим студентам, які хочуть працювати за фахом.Як можливий варіант вирішення проблеми, експерти радять спершу попрацювати безкоштовно – волонтерами, або на стажуванні в офісі. Але існують більш перспективні можливості. Зараз роботодавці страшенно зацікавлені в молоді, особливо в розумній молоді, яка може далі розвиватися. Студенти, які стараються і чогось прагнуть, справді можуть отримати хорошу роботу. Нинішня ситуація з професіями для студентів виглядає так: “менеджер з продажів” та “продавець консультант” лідирують із значним відривом від конкурентів. За результатами дослідження саме такий варіант – постійна робота у поєднанні з навчанням -бажаний для половини студентів, які намагаються заробляти гроші паралельно з навчанням.
Майже третина шукають роботу з гнучким графіком.  Решта цікавляться сезонним підробітком.
Гроші третині студентів потрібні для часткової або повної оплати навчання. Ще одна третина молодих людей влаштовуються, щоб заробити на відпочинок або електронні пристрої, і ще третина працює за майбутньою спеціальністю не так заради вигоди, як для здобуття досвіду. Заробіток більше залежить від кваліфікації і конкретного роботодавця, але певні закономірності є і тут.  Так, в першому півріччі найщедріші зарплати пропонувалися студентамв наступних категоріях.

Деякі молоді люди без досвіду роботи неабияк переживають, чи зможуть вони впоратись зі своєю першою роботою і навіть відчувають певний психологічний бар’єр, який не дозволяє подати себе на співбесіді в кращому вигляді. Знаючи безліч HR-менеджерів українських і транснаціональних компаній, можу заспокоїти: ніхто не чекає від вас на роботі феєрії з першого дня. Якість випускників українських вузів багато років перебуває на досить посередньому рівні і роботодавці прекрасно розуміють, що молодих фахівців потрібно довчовувати і навіть перевчовувати. Тому вам пробачать і брак кваліфікації, і деякі шорсткості з дисципліною, і навіть помилки.
Головне, чого від вас чекають і вимагають – здатність до навчання, бажання вдосконалюватися, серйозне ставлення до роботи. Це під силу кожному, тому не варто переживати: робота – це не страшно, а весело.