Великдень 2017: Традиції та звичаї святкування

Великдень, Пасха, Христове Воскресіння. Так називають свято, що відображає звершення найзаповітнішої мрії людства — подолання смерті. У словосполученні «Великий День» лунає відгомін міфів та вірувань давніх індусів, єгиптян, греків, римлян, слов’ян та інших народів, що втілювали ідею вічного життя в образах Вішну, Озіріса, Фенікса, бога Сонця.

Вибраний Богом єврейський народ, з-поміж якого мав прийти Спаситель, найбільшим, встановленим пророком Мойсеєм, святом вважали Пасху. Вона знаменувала перехід обраного людського племені з рабства у вільне життя на дарованій Всевишнім землі. Назва свята дійшла й до нас, однак наповнилась новим змістом. Ісус Христос через добровільну смерть і воскресіння звершив перехід для всього людства і кожної людини зокрема з рабства смерті до вічного життя. Тому Пасха стала святом найбільшої буттєвої радості — відчуття єдності з усім світом і з Живим Богом.
Людство відзначає цей день уже тисячі років. Тож дібрало чимало способів вшанування Воскреслого Христа, що сформувалися у традиції та звичаї.

Великодні традиції та обряди
У кожного з нас свято Великдень асоціюється з хресним ходом зі свічками, червоними ризами церковнослужителів, радісним співом і взаємними привітаннями:«Христос воскрес!»—«Воістину воскрес!». До зовнішньої атрибутики свята можна віднести і улюблені з дитинства рум’яні паски з родзинками, розписні яйця — писанки. Однак основна символіка цього світлого свята все ж пов’язана з богослужінням. До неї відноситься:
•пасхальне нічне богослужіння, яке здійснюється з особливою урочистістю, адже саме Великдень вважається найважливішою подією церковного року;
•пасхальне привітання або христосування зі словами: «Христос воскрес!» — «Воістину воскрес!» і триразовим поцілунком в щоку;
•вогонь, який символізує Боже Світло, від якого всі віруючі можуть запалити лампадки і свічки і понести їх додому;
•пасхальна трапеза, яка настає після Великого посту, і відбувається зі свяченими пасками, писанками, які вважаються символом Воскресіння Христового, а також сирами та ковбасами;
•хресний хід, який відбувається опівночі перед Пасхою від православного храму і супроводжується гучними піснями, а закінчується ранковим богослужінням;
•великодні передзвони на честь Христового Воскресіння після семиденного мовчання.

Народні великодні звичаї
Народні гуляння традиційно стартували пасхальним вечером. Улюбленими розвагами на Великдень, які в деяких регіонах країни тривають до двох тижнів, можна назвати:
• хороводи, які в Західній Україні називають «гаївками»;
• катання на гойдалках;
• ігри.
Всі святкування супроводжувалися так званими христосуваням — привітаннями з розбиванням писанок і триразовими поцілунками. Це традиційна пасхальна спадщина, яка прийшла з древньоцерковної традицій.
Наприклад у Києві зараз проходить 7-й їх фестиваль писанок. 585 арт-об’єктів встановили на Софійській та Михайлівській площах, також на Володимирському проїзді між ними
Розписували писанки безкоштовно художники зі всієї України, кожну – майже два місяці. Ідеї придумували самі. Біля Софії розмістили роботи дорослих митців, коло Михайлівського собору – дитячі.
Коли відзначаються православна і католицька Пасха в 2017 році?

Як правило, православні і католики відзначають Світлу Пасху в різні дні.

Скільки яєць можна з’їдати за день без шкоди для здоров’я?

В основному це пов’язано з тим, що православні люди живуть за юліанським календарем, а католики – за григоріанським. Різниця між цими календарями 13 днів.

Українська Громадська Рада вітає кожного зі святом Христового Воскресіння, та бажає миру на всій землі.