За що присудили Нобелівську премію світу в 2018 році

Нобелівську премію вручили за боротьбу з сексульним насильством як інструментом війни.

Норвезький нобелівський комітет в Осло нагородив Нобелівською премією миру за 2018 рік Деніса Муквеге з Демократичної республіки Конго та Надію Мурад з Іраку.

Деніс і Надія доклали чимало зусиль для припинення використання сексуального насильства як зброї на війні та під час збройних конфліктів.

Надія Мурад Басі – правозахисниця з Іраку, Посол доброї волі управління ООН із наркотиків і злочинності, лауреатка премії Вацвала Гавела з прав людини та премії Андрія Сахарова за свободу думки. Одна із 100 найвпливовіших людей світу за 2016 рік. Іракський уряд номінував її на Нобелівську премію миру у 2016 році.

Денис Мукенгере Муквеге – гінеколог з Конго, а саме із провінції Південне Ківу. Заснував шпиталь Панзі для допомоги жінкам, які були жертвами групових зґвалтувань під час Конголезького конфлікту. Був лауреатом премії ООН за права людини, премії Улофа Пальме й інших нагород. У 2014 році від керівництва Європейського Союзу отримав премію імені Сахарова за роботу з реабілітації жінок-жертв сексуального насильства під час війни.

У східній частині Демократичної республіки Конго під час війни різні сторони використовували зґвалтування як метод війни для покарання або приниження жінок чи спільноти, до якої вони належали.

За період з 2005 по 2007 роки у провінції Південне Ківу зареєстровано 14 200 випадків зґвалтувань. У Північне Ківу взагалі немає повної статистики, але за офіційними даними зафіксовано близько 350 випадків на місяць.

У 2018 році на Нобелівську премію миру претендували 217 кандидатів і 112 організацій.

Минулого року Нобелівську премію миру отримала Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN).

Серед кандидатів для отримання Нобелівської премії миру 2018 року були Президент США Дональд Трамп і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин. Також 18 вересня Верховна Рада України ухвалила рішення про висунення кандидатури українського режисера, політв’язня Олега Сенцова на Нобелівську премію миру.

Нагадаємо, що Нобелівські премії з медицини нагородили за терапію раку; з фізики – за лазерні технології; з хімії – за дослідження ферментів, пептидів та антитіл.